Csúcsi Kertbarátok Egyesülete
A civil szervezetek mindig is nagyon fontos szerepet töltöttek be a társadalomban.
Hódmezővásárhely életében mindig több működő civil szervezet tevékenykedik, ilyen a Csúcsi Kertbarátok Egyesület is.
Mit is jelent számunkra a kert?
Az emberiség a földművelést először a megélhetés miatt kezdte el. Az iparosodás kialakulásával és egyre nagyobb mértékbeli terjedésével a gyárakban dolgozó embereknek szükségük volt arra, hogy szabad levegőn legyenek. Talán a föld szeretetéből is adódott, hogy az iparosodás hatására sem fordítottak hátat a földművelésnek. A kertészkedés nem csak a haszonszerzés miatt maradt fent. Termesztettek zöldséget, gyümölcsöt. Természetesen ez sok munkával járt, de örömet is okozott, amikor a beért terméseket betakarították. Az emberek szoros kapcsolatba kerültek a természettel és a földdel. Meg tudták figyelni az évszakok változását, mert ez fontos mindenkinek, aki ezt a fárasztó munkát végzi.
Ma a nagy hipermarketek megjelenésével megváltoztak az igények és a lehetőségek. Ennek ellenére egyre inkább fontosabbak a természet értékeinek, szépségeinek a megőrzése, amely egyfajta környezettudatos magatartás kialakításával valósítható csak meg.
Ennek jegyében a Kertbarátok jelmondata:
Kertészkedj, művelődj, barátkozz, védd a természetet és fogyassz magyar termékeket.
Kezdetektől – napjainkig
- március 03-án megalakult az V. kerületi Kertészeti Szakcsoport 14 fővel, Juhász János vezetésével. A tagság létszáma folyamatosan nőtt. A szakcsoport tagjai összejöveteleiken tapasztalataikat megbeszélték, kicserélték. Működésüket az akkori Városi Tanács Élelmiszergazdasági osztálya segítette. Működési engedélyük jóváhagyása után azt megküldték az ÁFÉSZ vezetőségének. Ilyen formában a szükségleteiken felüli termékeket értékesíteni tudták. Nagy könnyebbség volt ebben az időben az összehangolt értékesítés.
A Szakcsoport 1968 óta a Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetségének nyilvántartott szervezete.
Mintakert versenyeket írtak ki városi, illetve országos szinten, ahol díjazottak voltak a Szakcsoport tagjai. Munkájuk elismeréséül a Városi Tanács éveken keresztül a kertészeti szakcsoport több tagjának „Mintakert” címet adományozta. Szoros kapcsolatot tartottak Orosháza – Kecskemét – Tótkomlós – Kunbaja – Szentes és Komló kertbarátaival.
A kertbarátok összetartozása határozta meg, hogy ennyi ideig tud működni a civil szervezet.
Jelenleg is aktívan dolgoznak, mely bizonyítéka a jó közösségi tevékenységnek.
Elődeink önképző előadásokat, tapasztalatcserét, kirándulásokat szerveztek, és így szorosabbá vált a közösségi összetartozás.
Ezen keresztül a város hírnevét is öregbítették.
Hódmezővásárhelyen az 1970-es években sorra alakultak meg a kertbarát körök a város többi városrészeiben is (pl. a susáni és tabáni városrészben stb.).
A Csúcsi Kertbarát Kört 1981-ig Juhász János vezette. 1982-től 1995-ig Pap János vette át a vezetést. A hagyományok további ápolásával működtette a civil szervezet tevékenységét. Az ÁFÉSZ vezetésével továbbra is szoros kapcsolatot tartottak fenn, aki segítette a kiskertek felesleges termékeinek az értékesítését.
Rendszeresen tartottak növényvédelmi előadásokat, részt vettek a városi mezőgazdasági kiállításokon. Kirándulásokat szerveztek, hogy jobban megismerjék hazánk nevezetességeit, fürdőkbe jártak.
1996-ban Dudás István volt a Kertbarát Kör vezetője.
1997-ben újra vezetőség választásra került sor, ahol a tagság Kardos Józsefet választotta meg elnöknek.
Minden vezető azon volt, hogy a tevékenység minél többrétű legyen. A várost érintő, szépítő feladatokat a városi főkertész vezetésével valósították meg. A lakosság részére virágpalántákat, facsemetéket osztottak ki, amiket a közterületekre kellett kiültetni.
A megkezdett tevékenységek folytatásaképpen továbbra is kertészeti előadásokat, kirándulásokat szerveztek, melyek már a határon túlra is átnyúltak. Pl. Erdély, Szlovákia, Ausztria stb.
Kardos József elnöksége idején fontos volt számára az idős tagok segítése, mely a házuk előtti közterület rendben tartásában valósult meg.
2003-tól a Kertbarát kör, mint Egyesület működik tovább. Ettől fogva rendelkezünk adószámmal, melyre azért volt szükség, hogy az Egyesület a működéséhez pályázatot nyújthasson be.
Továbbra is fontos volt a megkezdett út folytatása. Országos kertvetélkedőn, valamint a Kertbarátok Országos Szövetségének továbbképzésein veszünk részt, mely minden hónap első szerdáján kerül megrendezésre a Földművelésügyi Minisztériumban.
Működése alatt újabb kertbarát köri kapcsolatokkal bővült az ismeretség.
Az ősszel megrendezésre kerülő zöldség-, gyümölcs- és virágkiállítások alkalmából a Kertbarát Körök részt vettek egymás kiállításain is.
Kardos József 2013-ig vezette az egyesületet, és a tagság az új elnöknek Balogh Zoltánnét választotta meg.
Célunk az elődök által megkezdett munka folytatása, illetve a hagyományok ápolása.
Minden tavasszal a hagyományoknak megfelelően Mándoki András és Mile Lajos kertészmérnökök tartanak előadást a kiskertek növényvédelméről.
Nőnapon virággal, anyák napján virággal és műsorral kedveskedünk a megjelent anyukáknak, nagymamáknak, dédiknek.
Ugyancsak tavasszal van a Megyei Kertbarátok vezetőinek értekezlete, ahol az éves tennivalókat beszéljük meg. Minden évben másik városban van, az idén Hódmezővásárhelyen a Csúcsi Kertbarátok Egyesület rendezi meg.
A hagyományok mellett igyekszünk új programokat szervezni a tagság és a lakosság részére is.
Népszerű az Amatőr Kézművesek kiállítása, amit a tagság kérésére saját munkáikból állítunk össze. Meghívunk más kézműveseket is, /fafaragót, festőket, szobrászokat stb./ hogy színesebbé tegyük kiállításunkat.
Vendégkönyvünkben a látogatói beírások alapján megállapítottuk, hogy igény van az ilyen jellegű kiállításra.
Városi rendezvényeken is részt veszünk. /koszorúzások/
Tagjaink részére évente kétszer közös névnapot rendezünk I. és II. félévben, ami igen jó hangulatú.
Nyáron kirándulást szervezünk. 2014-ben felvettük a kapcsolatot a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Nagy Sándor Kertbarát Körrel.
2015-ben mi láttuk vendégül őket, bemutatva nekik városunk nevezetességeit. Elismerően szóltak Hódmezővásárhelyről. Az idén mi megyünk hozzájuk, megismerni természeti szépségeiket, nevezetességeiket.
2015-ben meghívást kaptunk a Szőregi Rózsafesztiválra, melyen a szakmai napot kibővítették az érdeklődő kertbarátok részére. A tanulságos előadások után megcsodálhattuk a rózsaföldeken pompázó növényeket.
Minden szeptember első hétvégéjén megrendezzük a zöldség-, -gyümölcs- és virágkiállításunkat. Itt a tagok által termelt termékek kerülnek kiállításra. Az Öreg Kishomoki Kerttulajdonosok Egyesülete minden évben színesíti terményeikkel a kiállításunkat.
A felnőtt lakosságon kívül a környékbeli óvodások és iskolák diákjai is látogatják a kiállítást. A gyermekek számára tanulságos a termékekkel való ismerkedés, mert sokan csak itt látnak ilyeneket.
Szintén szeptemberben kerül megrendezésre a hagyományos lopós szüreti bálunk.
Egyre szorosabb kapcsolatot ápolunk a megyei kertbarátokkal. Ezt úgy tudjuk megvalósítani, hogy nemcsak a vezetők, hanem a tagok is találkoznak egymással. Ezek Szentes, Kistelek, Csongrád, Makó, Székkutas kertbarát körei.
A már említett megyei kertbarátok, mint a szentesiek, akik a híres lecsófőzőverseny elindításával vállaltak fontos szerepet, mely rendezvényből hagyomány lett.
2015-ben látogatóként, idén résztvevőként akarunk ott lenni ezen a versenyen.
A Kisteleki Kertbarátok 2015-ben rendezték meg a kertbarátok tagjainak összejövetelét melyen 22 fővel vettünk részt.
A Csongrádi Kertbarát Kör 2015-ben ünnepelte fennállásának 35. évfordulóját, melynek alkalmával nagyon kedves ünnepségen vettünk részt.
A Makói Kertbarátok „Ki-mit főz” címmel főzőversenyt hirdettek, ahol látogatóként voltunk ott. A rendezvény a Maros partján szép környezetben került lebonyolításra.
A kertbarát kapcsolatok bővülésével a szarvasi és békéscsabai, kiskunhalasi kertbarátokkal is jó kapcsolat alakult ki.
2018-tól Budai Edit vette át az elnöki teendőket. Célul tűzte ki a tagság létszámának bővítését, fiatalok bevonását a kertbarátok életébe, részt venni városunk szépítésében. Ennek megvalósulása érdekében felvette a kapcsolatot a városi főkertész asszonnyal. Így volt lehetőségünk arra, hogy 2019-ben rész vegyünk városunk fásításában, 2020-ban pedig rózsatöveket ültettünk a Szent István templom kertjében.
Mivel tagjai vagyunk az Olvasókörök Szövetségének is, igyekszünk jó viszonyt ápolni a városban működő olvasókörökkel. Évek óta részt veszünk a Mátyás utcai Olvasókör Mikulás kupa, és a Csúcsi Olvasókör Farsangi kupa elnevezésű vetélkedőkön. Ezek a vetélkedők igen jó hangulatúak, és nagyon megmozgatják az agytekervényeinket a nehéz kérdések által. Az Olvasókörök Szövetségének tavaszi, nyári és őszi találkozóin is képviseljük egyesületünket.
2019-ben elmentünk Mohácsra megnézni a busójárást. Ekkor a Mohácsi Polgárok Olvasóköre látott bennünket vendégül. Nagyon hálásak vagyunk ezért nekik, hiszen sehol sem kellett sorban állnunk, az olvasókör épülete egész nap a rendelkezésünkre állt.
Ugyanebben az évben ünnepelte a kiskunhalasi Szathmáry Sándor Kertbarát Kör fennállásának 40. évfordulóját, ahol 5-en képviseltük egyesületünket.
Augusztusban egy nagyon jó hangulatú hagyományos szilvalekvár főzést rendeztünk a tagoknak. A lekvár fatüzelésű üstben készült, amihez a szilvát is saját magunk szedtük egyik tagunk fáiról.
Novemberben zöldségfaragó bemutatót szerveztünk, ami elég sok ember kíváncsiságát keltette fel. Ámulattal néztük, hogy hányféle szépséget lehet zöldségből és gyümölcsből készíteni.
- januárjában a mohácsi busók hozták el városunkba a busójárás hangulatát. Ennek apropóján farsangi fánksütő versenyt is hirdettek városunkban, amin szintén részt vettünk úgy is, mint fánksütők, és úgy is, mint zsűritag. Ez a rendezvény is nagyon jól sikerült.
Márciusban meghívtuk Sipos József növényorvost, hogy tartson nekünk növényvédelni előadást. Ez annyira jól sikerült, hogy a 2 órahossza úgy elrepült, mintha egy perc lett volna.
Városunkban 3 helyen szalonnasütő- és bográcsozó hely kialakítására került sor. Egyik avatásán egyesületünk látta el a házigazda szerepét.
Szeptemberben szüretelni voltunk egyik tagunk szőlőjében. Munkánk fejében a házigazda finom reggelivel örvendeztetett meg bennünket.
Az egyre bővülő közösség méltán tudja továbbvinni a kertbarátok jelmondatában megfogalmazott célokat:
„ Kertészkedj, művelődj, barátkozz, védd a természetet és fogyassz magyar terméket”